piątek, 2 grudnia 2016

Ekonomia na co dzień

Studenci ATH wybierają:

1. Wielka Brytania obniża prognozy wzrostu gospodarczego na lata 2017-2018. Jak podaje minister finansów Philip Hammond Wielka Brytania obniża prognozy wzrostu PKB na najbliższe dwa lata. Według Biura Odpowiedzialności Budżetowej wzrost gospodarczy Wielkiej Brytanii w 2017 r. wyniesie 1,4%, a nie jak szacowano 2,2%. Prognoza dla roku 2018 została skorygowana w dół z 2,1% do 1,7%. Ma to związek z wynikami referendum, w którym Brytyjczycy opowiedzieli się za opuszczeniem UE.

2. Główny Urząd Statystyczny: tempo wzrostu polskiej gospodarki mocno wyhamowało. Tak zwany szybki szacunek GUS wskazuje, że PKB wzrósł o 2,5% w minionym kwartale. Jest to najgorszy wynik od trzech lat. Skutkiem takiej sytuacji mogą być cięcia w energetyce oraz w firmach państwowych.

3. Światowe huty zwiększyły produkcję stali. W październiku wytopiono 136,5 mln ton stali, czyli o 3,3% więcej niż w analogicznym roku poprzedniego roku. Jest to zasługa Azji, na kontynencie tym wyprodukowano 94,3 mln ton stali (wzrost 4,2% w stosunku do roku poprzedniego). Dane te potwierdzają informację o znaczącym wzroście produkcji w Chinach i Indiach.

4. Według prognoz Międzynarodowej Agencji Energii (MEA) w ciągu najbliższych 25 lat popyt na benzynę będzie spadał ze względu na pojawienie się bardziej wydajnych aut oraz samochodów elektrycznych. Sytuacja ta będzie miała poważne konsekwencje dla przemysłu naftowego na całym świecie. W chwili obecnej około jedna czwarta wydobywanej ropy jest przeznaczona dla motoryzacji.

5. Najnowsze dane GUS potwierdzają kontynuację silnego wzrostu cen skupu mleka, która wynosiła w październiku 120,29 zł/hl (wzrost 7,4% r/r). Jest to najwyższy poziom ceny skupu mleka od marca 2015 r. Wzrost cen skupu mleka jest efektem wejścia globalnego rynku mleka we wzrostową fazę cyklu w drugim kwartale bieżącego roku.

6. Globalne korporacje zmieniają priorytety - pracownik przestał być najważniejszy. Jak podaje "Wall Street Journal", szefowie pytani o określenie najbardziej wartościowych aktywów, w ich firmach już od dłuższego czasu na pierwszym miejscu wskazują sprawy technologiczne. Dwie trzecie liderów globalnych firm twierdzi, że technologie są czynnikiem, który może wypracować większy zysk dla ich firmy. Natomiast 44% uważa, że automatyzacja, robotyka i sztuczna inteligencja spowodują, że ludzie staną się mniej istotni w nadchodzących latach.

7. OECD prognozuje wzrost gospodarczy Polski w latach 2016 – 2018, przy wsparciu rosnących płac oraz świadczeń socjalnych na poziomie około 3% rocznie. Ogłoszony raport zaleca m.in. obniżkę podatków, specjalizowanie się w usługach opartych na wiedzy oraz trwałe finansowanie nowych wydatków.

8. Rynek migdałów na świecie - Stany Zjednoczone największym producentem, a Unia Europejska konsumentem. W sezonie 2016/2017 całkowita światowa produkcja migdałów oceniona została na 1,173 mln ton względem 1,093 mln ton w sezonie poprzednim. Według FAMMU/FAPA, największym globalnym producentem tych orzechów od lat pozostaje USA, z wynikiem 930,0 tys. ton. Największym konsumentem były kraje unijne z wynikiem 356,0 tyg. ton oraz USA - 300,0 tys. ton.

9. Arabia Saudyjska chce zredukować podaż ropy. Saudyjczycy chcieliby cięcia, które zmniejszyłoby globalną podaż ropy o 2%. Niechętne wobec tych planów są Iran i Irak (drugi i trzeci producent w OPEC). Przeszkodą ma być także Rosja, która zasygnalizowała, że jej udział może polegać jedynie na zamrożeniu wydobycia na obecnym poziomie.

10. Najnowsze prognozy globalnej produkcji surowców oleistych zakładają zbiory na poziomie 530 mln ton, tj. więcej o 28,3 mln ton względem poprzedniego sezonu i o 8 mln ton niż przed dwoma sezonami. Największa zwyżka produkcji dotyczy słonecznika (o 10,1%), ziaren palmy olejowej (o 11,2%), orzechów ziemnych (o 7,9%), soi (o 7%) oraz kopry (o 7%).

11. Europejski Bank Centralny ostrzega przed kryzysem w Europie. Ryzyko destabilizacji w strefie euro się zwiększa w związku ze zmianą polityczną w Stanach Zjednoczonych, pędzącą inflacją i wzrostem stóp procentowych. EBC wskazuje cztery obszary ze zwiększonym ryzykiem, są to:
- korekty na rynku akcji, które wynikają ze zwiększonego ryzyka globalnego,
- sektor bankowy, który w Europie ma duży problem, a problemy te będą się pogłębiać jako rezultat nowej polityki Stanów Zjednoczonych,
- problemy z długiem publicznym wielu państw w strefie euro,
- sektor funduszy inwestycyjnych, który może mieć problem z płynnością.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz